BMW R 18 Transcontinental price in Bangladesh is Unavailable. This Motorcycle has 1802 cc Engine with 17.24 kmpl Mileage and 180 kmph Top Speed. This BMW R 18 Transcontinental Brake Style is Brake Front: Double Disc, Rear: Disc.
| Name | BMW R 18 Transcontinental |
|---|---|
| Model | R 18 Transcontinental |
| Color | Black Stom Metallic, Mineral White Metallic, Galaxy Dust Metallic / Titan Silver 2 Metallic, Sparkle Purple, Manhattan Metallic Matt, Gravity Blue Metallic, Purple |
| Price | Unavailable |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air / oil-cooled two-cylinder four-stroke boxer engine with two chain-driven camshafts above the crankshaft |
|---|---|
| Displacement | 1802 cc |
| Maximum Power | 91.09 PS @ 4750 rpm |
| Maximum Torque | 158 Nm @ 3000 rpm |
| No. of Cylinders | 2 |
| Cooling System | Air/oil cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 valves |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Yes |
| Fuel Supply | fuel injection |
| Clutch | Yes |
| Ignition | No |
| Transmission | Yes |
| Gear Box | 6 |
| Bore | Yes |
| Stroke | Yes |
| Compression Ratio | Yes |
| ABS | Dual Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | Yes |
| Pass Switch | No |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 17.24 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 180 kmph |
| Chassis | Yes |
|---|---|
| Body Type | Cruiser Bikes |
| Front Suspension | Yes |
| Rear Suspension | Yes |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2640 mm |
|---|---|
| Width | 970 mm / 38.2 in |
| Height | 1500 mm / 59.0 in |
| Fuel Capacity | 24 l |
| Ground Clearance | Yes |
| Wheelbase | 1695 mm / 66.7 in |
| Kerb Weight | 398 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V / 26 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | 120/70 -19 Rear :-180/65-16 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-482.6 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Double Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 300 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Dual Channel |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | No |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | Maintenance |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |