Benelli TNT 150 price in Bangladesh is ৳1,65,500. This bike has 148cc Engine along with 14 BHP @ 8000 rpm Maximum Power and 10.7 N.m/ 6500 rmin Maximum Torque. It's main features 50 kmpl Mileage and 130 kmph Top Speed. This Benelli TNT 150 bike braking style is Front Disc & Rear Disc with CBS Brakes.
| Name | Benelli TNT 150 |
|---|---|
| Model | TNT 150 |
| Color | Black, Red, White |
| Price | ৳165,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air-Cooled vertical Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 148cc |
| Maximum Power | 14 BHP @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 10.7 N.m/ 6500 rmin |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air-cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric, Kick Starter |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet Multi-plate |
| Ignition | CDI |
| Transmission | No |
| Gear Box | 5 speed |
| Bore | Ø57 |
| Stroke | 58 mm |
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 130 KM/H |
| Chassis | Steel trestle |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic USD |
| Rear Suspension | Mono |
| Length | 2080 mm |
|---|---|
| Width | 810 mm |
| Height | 1075 mm |
| Fuel Capacity | 13.5 L |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1365 mm |
| Kerb Weight | 144 kg |
| Headlight | Yes |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V6Ah |
| Low Fuel Indicator | No |
| Tyre Size | Front: 100/80-17, Rear : 130/70-17 |
|---|---|
| Wheels Type | Aluminium alloy |
| Front Brake | Disk |
| Rear Brake | Disc with CBS |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V6Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
