Benelli TNT 165S price in Bangladesh is ৳ 225,000. This bike has 164.7cc Engine along with 13.3kW @ 9500rpm Maximum Power and 14.0N.m @ 7000rpm Maximum Torque. It's main features 45 kmpl Mileage and 120 kmph Top Speed. This Benelli TNT 165S bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Benelli TNT 165S |
|---|---|
| Model | TNT 165S |
| Color | Black |
| Price | ৳205,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air cooled, 4 - Stroke Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 164.7cc |
| Maximum Power | 13.3kW @ 9500rpm |
| Maximum Torque | 14.0N.m @ 7000rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Water Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric |
| Fuel Supply | Carburetor eFI |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Ignition | TLI |
| Transmission | Automatic |
| Gear Box | 6-speed |
| Bore | ø64 mm |
| Stroke | 51.2 mm |
| Compression Ratio | 11:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Tripmeter | Yes |
| Console | No |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 Kmpl (Approx) |
|---|---|
| Max Speed | 120 Kmph (Approx) |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Forks |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Length | 2030 mm |
|---|---|
| Width | 780 mm |
| Height | 1070 mm |
| Fuel Capacity | 10 Litres |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1345 mm |
| Kerb Weight | 147 KG |
| Headlight | 1070 mm |
|---|---|
| Tail Light | Yes |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front:100/80-17 , Rear:130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front:Alloy , Rear:Alloy |
| Wheels Type | 1345 mm |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |