Bajaj Pulsar AS 150 price in Bangladesh is ৳223,500. This bike has 149.5cc Engine along with 16.8 BHP @ 9500 rpm Maximum Power and 13 NM @ 7000 rpm Maximum Torque. It's main features 55 kmpl Mileage and 110 kmph Top Speed. This Bajaj Pulsar AS 150 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Bajaj Pulsar AS150 |
|---|---|
| Model | Pulsar AS150 |
| Color | Red,Blue, Black |
| Price | ৳223,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 149.5cc, twin-spark, DTS-i, 4-valve, single cylinder, air-cooled engine |
|---|---|
| Displacement | 149.5cc |
| Maximum Power | 16.8 BHP @ 9500 rpm |
| Maximum Torque | 13 NM @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 4 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | Digital CDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Bore | 56 mm |
| Stroke | 60.7 mm |
| Compression Ratio | 9.7:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 45 Kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 110 Kmph |
| Chassis | Pressed Steel Perimeter Beam Section |
|---|---|
| Body Type | Commuter Bikes |
| Front Suspension | Telescopic With Anti Friction Bush |
| Rear Suspension | Nitrox Mono Shock Absorber With Canister |
| Body Graphics | No |
| Length | 2070 mm |
|---|---|
| Width | 804 mm |
| Height | 1205 mm |
| Fuel Capacity | 12 Ltrs |
| Ground Clearance | 170 mm |
| Wheelbase | 1363 mm |
| Kerb Weight | 143 Kgs |
| Headlight | 55 W Low Beam Projector, 55W High Beam MFR |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V Full DC |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-80/100 - 17, Rear :-110/80 - 17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 240 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | No |
| Mono Suspension | No |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |