Bajaj Pulsar 220 F price in Bangladesh is Unavailable. This bike has 220cc Engine along with 20.4 PS @ 8500 rpm Maximum Power and 18.55 Nm @ 7000 rpm Maximum Torque. It's main features 35 kmpl Mileage and 134 kmph Top Speed. This Bajaj Pulsar 220 F Brake Style is Front Brake Front: Disc, Rear: Drum.
| Name | Bajaj Pulsar 220 F |
|---|---|
| Model | Pulsar 220 F |
| Color | Black |
| Price | Not available in Bangladesh |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4-stroke, 2-Valve, Twin Spark BSVI Compliant, DTS-i FI Engine, Oil cooled |
|---|---|
| Displacement | 220 cc |
| Maximum Power | 20.4 PS @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 18.55 Nm @ 7000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet multiplate |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Emission Type | bs6 |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Digital |
| Additional Features | Honda Smartphone Voice Control System, Hazard Switch, Gear Position Indicator, Battery Voltage Meter, Side Stand With Engine Inhibitor, Assist And Slipper Clutch, Distance To Empty/Average Mileage/Real Time Mileage |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 35 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 134 kmph |
| Chassis | Tubular Double Cradle |
|---|---|
| Body Type | Sports Bikes |
| Front Suspension | Telescopic, with anti-friction bush |
| Rear Suspension | 5 way adjustable, Nitrox shock absorber |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1165 mm |
| Fuel Capacity | 15 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1350 mm |
| Kerb Weight | 160 kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Full DC |
| Battery Capacity | 12 V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-90/90-17, Rear :-120/80-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm, Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 280 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12v |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |