Bajaj Discover 125 Disc price in Bangladesh is ৳160,500. This bike has 124.5cc Engine along with 11 PS @ 7500 rpm Maximum Power and 11 Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 82.4 kmpl Mileage and 100 kmph Top Speed. This Bajaj Discover 125 Disc bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Bajaj Discover 125 Disc |
|---|---|
| Model | Discover 125 Disc |
| Color | Red, Blue |
| Price | ৳160,500 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | 4 stroke, Air cooled single cylinder, SOHC, DTS-i |
|---|---|
| Displacement | 124.5cc |
| Maximum Power | 11 PS @ 7500 rpm |
| Maximum Torque | 11 Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Kick and Self Start |
| Fuel Supply | Carburetor |
| Clutch | Wet, Multi Plate |
| Ignition | Digital Twin Spark Ignition |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Digital |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 82.4 kmpl |
|---|---|
| Max Speed | 100 kmph |
| Chassis | Commuter Bikes |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Wheel travel, Nitrox |
| Body Graphics | Yes |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 760 mm |
| Height | 1085 mm |
| Fuel Capacity | 8 L |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1305 mm |
| Kerb Weight | 131 Kg |
| Headlight | Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Bulb |
| Turn Signal Lamp | Bulb |
| LED Tail Lights | Yes |
| Battery Type | Maintenance Free |
| Battery Capacity | 12 V, 5 Ah |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-2.75-17, Rear :-100/90-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-17 inch, Rear :-17 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | 200 mm |
| Rear Brake Diameter | 130 mm |
| Radial Tyre | Yes |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 24 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 28 psi |
| Combi Brake System (CBS) | Yes |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | No |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | No |
| Battery | Maintenance Free |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
|---|---|
| Tachometer | Analogue |
| Gear Indicator | No |
| Fuel Warning Indicator | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | No |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |
ডিস্কভার ১০০/১২৫ দুই মডেলের চালাইছি,শুধু চেইন পিনিয়াম ডিস্টার্ব করে, বর্তমানে কি অবস্থা জানিনা,পারলে একটু জানান
Discover 125 red colour
Discover 125 lagbe
ARAI Mileage 82.4 kmpl it's correct ?
ডিসকপার দাম কত