Bajaj Pulsar N250 price in Bangladesh is 339,999 BDT. This bike has 150cc Engine along with 8.9Kw Maximum Power and 12.2 Nm@5500rpm Maximum Torque. It's main features 40 kmpl Mileage and 135 kmph Top Speed. This Bajaj Pulsar N250 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Bajaj Pulsar N250 |
|---|---|
| Model | Pulsar N250 |
| Color | Racing Red and Techno Grey |
| Price | Tk 339,999 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Single cylinder, 4 stroke, SOHC, 2 Valve, Oil cooled, FI |
|---|---|
| Displacement | 249.07 cc |
| Maximum Power | 24.5 PS @ 8750 RPM |
| Maximum Torque | 21.5 Nm @ 6500 RPM |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Valve Per Cylinder | 2 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Starting | Self Start Only |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Wet Multi-Plate |
| Ignition | Digital Twin Spark |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5 Speed |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| ABS | Single Channel |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Digital |
| Console | Analogue and Digital |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Max Speed | 180 KM/H |
|---|
| Chassis | Pressed Steel Perimeter Beam Section |
|---|---|
| Body Type | Sports Naked Bikes, Sports Bikes |
| Front Suspension | Telescopic (37 mm) |
| Rear Suspension | Monoshock with Nitrox |
| Length | 2035 mm |
|---|---|
| Width | 750 mm |
| Height | 1165 mm |
| Fuel Capacity | 14 l |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Wheelbase | 1351 mm |
| Kerb Weight | 164 kg |
| Headlight | LED |
|---|---|
| Tail Light | LED |
| Turn Signal Lamp | LED |
| LED Tail Lights | LED |
| Battery Type | Full DC |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Tyre Size | Front :-100/80-17 Rear :-130/70-17 |
|---|---|
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Size | Front :-431.8 mm,Rear :-431.8 mm |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Disc |
| Front Brake Diameter | 300 mm |
| Rear Brake Diameter | 230 mm |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | Yes |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | Yes |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | Yes |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | Yes |
| Full Digital Meter | Yes |
| Electric System | Yes |
| Battery | 12V Full DC |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
|---|---|
| Tachometer | Digital |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Yes |
| Tripmeter Type | Yes |
| Tripmeter Count | Yes |
| Pass Light | Yes |