Atlas Zongshen ZS150-58 price in Bangladesh is ৳135,000. This bike has 149cc Engine along with 9.0 KW @ 8500 rpm Maximum Power and 11.5Nm @ 5500 rpm Maximum Torque. It's main features 50 kmpl Mileage and 100 kmph Top Speed. This Atlas Zongshen ZS150-58 bike braking style is Front Disc & Rear Drum Brakes.
| Name | Atlas Zongshen ZS150-58 |
|---|---|
| Model | ZS150-58 |
| Color | Grey, Black |
| Price | ৳135,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Air Cooled , 4 Stroke Single Cylinder OHC |
|---|---|
| Displacement | 149cc |
| Maximum Power | 9.0 KW @ 8500 rpm |
| Maximum Torque | 11.5Nm @ 5500 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick |
| Fuel Supply | 13 L |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Ignition | eCDI |
| Transmission | Manual |
| Gear Box | 5-speed |
| Bore | 57.3 mm |
| Stroke | 57.8 mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Analogue |
| Tachometer | Analogue |
| Odometer | Analogue |
| Tripmeter | Analogue |
| Console | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Engine Immobilizer | No |
| Anti Theft Alarm | Yes |
| Additional Features | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 50 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 100 KM/H |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin-Spring loaded |
| Length | 2100 mm |
|---|---|
| Width | 875 mm |
| Height | 1165 mm |
| Fuel Capacity | 13 Liters |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Wheelbase | 1435 mm |
| Kerb Weight | 135 kgs |
| Headlight | 12V 35W/ 35W |
|---|---|
| Tail Light | Crystal Type |
| Turn Signal Lamp | Yes |
| LED Tail Lights | Crystal Type |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12V |
| Low Fuel Indicator | Bulb |
| Tyre Size | Front :90/90-17, Rear :130/70-17 |
|---|---|
| Front Brake | Disc |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | No |
| Powerful 160cc Engine | No |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| X-Shaped Led Tail Light | Yes |
| Compact Muffler | No |
| 5-Spoke Split Alloy Wheels | Yes |
| Aggro Head Lamp | Yes |
| Muscular Tank | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | No |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Fuel Warning Indicator | Yes |
| Fuel Gauge | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Tripmeter Type | No |
| Tripmeter Count | No |
| Pass Light | Yes |
