Aprilia RS4 125 price in Bangladesh is Discontinued. This bike has 124.2cc Engine along with 14.8 BHP @ 10500 rpm Maximum Power and 10.9 NM @ 8250 rpm Maximum Torque. It's main features 35 kmpl Mileage and 122 kmph Top Speed. This Aprilia RS4 125 bike braking style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Aprilia RS4 125 |
|---|---|
| Model | RS4 125 |
| Price | ৳575,000 |
| Showrooms | Click here |
| Engine Type | Liquid-Cooled, Aprilia single-cylinder, four stroke, fuel injection |
|---|---|
| Displacement | 125cc |
| Max Power | 14.8 BHP @ 10500 rpm |
| Max Torque | 10.9 NM @ 8250 rpm |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Fuel Type | Petrol |
| Fuel Supply | Fuel Injection |
| Clutch | Multiple discs, in oil bath |
| Ignition | Electric with CDI capacity discharge |
| Number of Gears | 6 |
| Fuel Tank Capacity | 14.4 Liters |
| Reserve Fuel Capacity | 3.3 litres |
| Mileage | 35 KM/L (Approx) |
| Tachometer | Analogue |
|---|---|
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Shift Light | YES |
| Antilock Braking System (ABS) | No |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | Clock |
| Battery | 12V |
| Clock | Clock |
| Battery | 12V |
| Rear Suspension | Asymmetric swingram with monoshock |
|---|---|
| Rear Suspension | Asymmetric swingram with monoshock |
| Ground Clearance | 135 |
|---|---|
| Ground Clearance | 135 |
| Rear Brake | Disc Brake |
|---|---|
| Front Brake Diameter | Single Ø300 mm disc, 4 piston caliper |
| Rear Brake Diameter | Single Ø218 mm disc, 1 piston caliper |
| Front wheel size | 17-inch |
| Rear Wheel Size | 17-inch |
| Front Tyre Size | 110/80 – 17 |
| Rear Tyre Size | 130/70-17 |
| Tyre Type | Alloy |
| Wheel Type | Alloy |
| Wheel Type | Alloy |
