Akij Durbar price in Bangladesh is ৳120,000. This is an Electric Bike and has Powerfull Engine inlcuding 70km a Single Charge and 50-60kmph Top Speed. This Akij Durbar Brake Style is Front Disc & Rear Disc Brakes.
| Name | Akij Durbar |
|---|---|
| Model | Durbar |
| Price | ৳120,000 |
| Showrooms | Click here |
| Power | 2500W |
|---|---|
| Range | 50-60km |
| Fuel Supply | 70 Km on a Single Charge |
| Speed | 55-60KM/H |
|---|
| Mileage | 70 Km on a Single Charge |
|---|
| Weight | 110kg |
|---|
| Charging Time: | 6-8hrs |
|---|---|
| Battery Capacity | 72V 20AH |
| Battery type: | Maintenance Free Battery |
| Input voltage: | AC 110/220V |
| Tyre Size | F 2.75-18 R110/90-16 Tubeless. |
|---|---|
| Brake | Front: Disk , Rear: Disk |
| Charging Time | 6-8hrs |
|---|
